Patrząc na to, co mamy dzisiaj pod ręką, człowiek zastanawia się czasem nad tym, jak w dawnych czasach ludzie radzili sobie bez tych wszystkich ulepszeń? Podróżowanie, komunikowanie się i jeszcze wiele innych – jak można było sobie bez tego poradzić? Okazuje się, że można było. Tak, te wszystkie wynalazki są dobre, ale pamiętajmy o tym, że kiedyś ludzie bardziej wierzyli swojej inteligencji, a nie tylko technologii. Rozum podpowiadał im, jak czynić. I to właśnie swojemu rozumowi rozwiązanie spraw kryminalnych powierzała profesorowa Zofia Szczupaczyńska, która jest bohaterką książki pt. “Złoty róg“. Jej autorami są Jacek Dehnel, Piotr Tarczyński i Maryla Szymiczkowa.

“Rozdarta zasłona”

Zanim poznamy tom czwarty przygód profesorowej, to cofnijmy się nieco w czasie, aby przypomnieć sobie inną książkę, która opowiada o tej wyjątkowej bohaterce. Pod willą Różnowskich zostają odkryte zwłoki. Wisła wyrzuciła na brzeg zwłoki młodej dziewczyny. Wszyscy już na pierwszy rzut oka widzą, że kobieta została zamordowana. Profesorowa Szczupaczyńska sama ma nie lada problem do rozwiązania. Otóż jej służąca Karolcia, nieoczekiwanie dla wszystkich złożyła wymówienie. W najgorszym możliwym czasie, ponieważ zbliżają się święta. Wszystko zostaje na głowie profesorowej, która ma do dyspozycji tylko jedną osobę. Czy w ten sposób da się przygotować coś na święta? Profesorowa się postara, równocześnie angażując się w śledztwo na temat zwłok znalezionych przy Wiśle. Kobieta czuje, że jej obywatelskim obowiązkiem jest niesienie pomocy w tej wyjątkowej sprawie.

“Złoty róg”

Czwarty tom przygód profesorowej, która właśnie spieszy się do bazyliki Mariackiej na ślub, będący wielkim wydarzeniem roku. Dlatego też Szczupaczyńska nie robi sobie nic z tego, że na ulicy, w bardzo ruchliwym na co dzień miejscu, zostają znalezione zwłoki. Nikt nic nie wie i nikt nic nie widział, co też wydaje się bardzo podejrzane. Zofia rzuca na wszystko okiem, ale zaraz pędzi dalej do kościoła, aby się nie spóźnić na sam ślub, a potem wesele. Dopiero będąc na zabawie, wśród innych wysoko postawionych osób, profesorowa odkrywa coś, co każe jej bardziej wnikliwie przyjrzeć się sprawie morderstwa. Czy Zofia po raz kolejny stanie na wysokości zadania, aby odnaleźć mordercę? Wyjątkowe powieści kryminalne, które rozgrywają się ok. 1900 roku pokazują, że człowiek jest naprawdę w stanie poradzić sobie z wieloma zagadkami kryminalnymi. Nawet, jeżeli nie ma dostępu do zabawek technologicznych.

Boże Narodzenie autorstwa freepik - pl.freepik.com